Czy pracodawca ma prawo kontrolować, gdzie pracuje pracownik zdalny?

17.03.2021 Publikacje

Czy pracodawca może wejść do mieszkania pracownika w celu przeprowadzenia kontroli pracy zdalnej? Czy wolno pracować zdalnie z dowolnego miejsca na ziemi? O co powinny zadbać firmy zatrudniające osoby na home office? Poprosiliśmy o wypowiedzi ekspertów.

Osoby pracujące w trybie zdalnym cenią sobie czas zaoszczędzony na dojazdach do pracy oraz swobodę, jaką mają w domu. Niektórzy postanowili nawet połączyć przyjemne z pożytecznym i wyjechać na wakacje, aby pracować zdalnie z miejsca, w którym można aktywnie spędzić czas wolny.

Czy mówić pracodawcy o zmianie miejsca świadczenia pracy?

Większość firm ma negatywny stosunek do tzw. workation, czyli łączenia pracy z wakacjami. Zaledwie 41 proc. pracodawców zgodziłoby się na taki pomysł, 54 proc. nie wyraziłoby zgody, a niecałe 5 proc. nie ma zdania na ten temat – wynika z badania Grant Thornton, przeprowadzonego w lutym br. metodą CAWI na próbie blisko 300 pracodawców i pracowników. Pojawia się pytanie, co z ewentualnymi wypadkami w trakcie pracy. (…)

Nie wiadomo, co z BHP

W 2020 r. partnerzy społeczni należący do Rady Dialogu Społecznego podjęli dyskusję nad włączeniem pracy zdalnej do Kodeksu pracy. Zmiana przepisów przysparza wielu problemów zarówno stronie rządowej, jak i pracodawcom oraz związkowcom. Toczą się m.in. dyskusje na temat zasad i przepisów BHP. Obecnie pracownicy mogą uzyskać świadczenia z ubezpieczenia społecznego z tytułu wypadku w miejscu pracy. Dodatkowo istnieje możliwość ubiegania się o odszkodowanie z tego tytułu. Nie wiadomo jednak, jak rozwiązać kwestię wypadków na home office. (…)

– Nie można zapominać, że obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie pracownikowi bezpieczeństwa w trakcie wykonywanej pracy, także tej w warunkach pracy zdalnej. Kontrolowanie warunków BHP miejsca, z którego wykonywana jest praca zdalna, nie może jednak godzić w prawo pracownika do prywatności, stąd powinno być przeprowadzane w sposób proporcjonalny. Przykładowo, niektóre podmioty wprowadziły systemy ankiet w celu ustalenia, czy pracownik dysponuje odpowiednimi warunkami. Pracodawca może także uregulować zasady pracy zdalnej w odpowiednich procedurach wewnętrznych – podkreśla Adam Kraszewski, partner i radca prawny z kancelarii GESSEL.

Miejsce pracy należy uzgodnić z pracodawcą

Mimo ponoszonych kosztów pracownicy zdalni cenią sobie możliwość pracowania z różnych części Polski, a nawet świata. Nie zawsze jest dla nich jasne, czy o zmianie miejsca wykonywania pracy zawsze należy informować pracodawcę, a także co zrobić, jeżeli przedsiębiorca nie wyrazi zgody na pracę z miejsca wskazanego przez pracownika.

– Pracodawca w pierwszej kolejności powinien mieć wiedzę, w jakim miejscu pracownik wykonuje pracę zdalną. Powinien chociażby wiedzieć, czy w razie nagłej potrzeby będzie technicznie możliwe natychmiastowe stawienie się przez pracownika w miejscu pracy. Dodatkowo, w uzasadnionych sytuacjach pracodawca powinien mieć możliwość sprzeciwu, np. w przypadku zamiaru wykonywania pracy zdalnej za granicą, co może nie pozostawać obojętne chociażby z perspektywy ubezpieczeń społecznych – uważa Adam Kraszewski.

Na początku pandemii znacznie wzrósł odsetek osób, które przeszły na home office. Z danych GUS wynika, że w I kw. 2020 r. stanowiły one już 6,4 proc. wszystkich pracowników (w dwóch ostatnich tygodniach marca odsetek pracowników zdalnych wynosił nawet 14,2 proc. wszystkich pracujących), podczas gdy rok wcześniej pracę z domu deklarowało 4,8 proc. etatowców. Natomiast w IV kw. 2020 r. pracę zdalną świadczyło już ponad 1,6 mln Polaków, czyli 9,7 proc. osób pracujących, o blisko pół miliona więcej niż w poprzednim kwartale.

Gdy pandemia dobiegnie końca, Polacy będą chcieli zachować możliwość pracy zdalnej – wynika z badania Grafton Recruitment i CBRE. Co czwarty ankietowany chciałby przejść całkowicie na home office, blisko 65 proc. Pracowników życzyłoby sobie pracy z biura z możliwością pracy zdalnej przez 2-3 dni w tygodniu, podczas gdy tylko co dziesiąty etatowiec wybrałby pracę stacjonarną. Dane te pokazują, jak ważną rolę w naszym życiu zaczęła odgrywać praca zdalna.

 

Pełna treść artykułu Anny Bartosiewicz dostępna jest na portalu strefabiznesu.pl

Mogą Cię zainteresować

05.03.2024

„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

W czasach, gdy dużo się mówi o stanie środowiska naturalnego a korzystanie z kopalnych źródeł energii jest wątpliwe i moralnie i ekonomicznie, proekologiczne postawy prz...

Publikacje
„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

08.12.2023

Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

Sądowa walka o tantiemy. Stawką w sprawie między Cinema City a SFP-ZAPA, którą rozstrzygnie niebawem Sąd Najwyższy, są dziesiątki milionów, a w przyszłości nawet setk...

Publikacje
Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!

tygrys