Czy pracodawca może zmusić pracownika do zrobienia testu na koronawirusa? Czy można odmówić wykonania testu?

25.11.2020 Publikacje

Test na koronawirusa niekiedy można wykonać na koszt firmy. Czy pracownik może odmówić zrobienia testu na obecność wirusa SARS-CoV-2? Co grozi za brak zgody na wykonanie badania? Co może zrobić pracodawca, który chce mieć pewność, czy osoba zatrudniona zachorowała na COVID-19? Eksperci wyjaśniają.

Na rynku działa wiele firm oferujących testy na obecność wirusa SARS-CoV-2, jak i na obecność przeciwciał. Oprócz testów wykonywanych w ramach NFZ można zrobić badanie prywatnie.

Niektórzy pracodawcy proponują swoim pracownikom opłacenie testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Często jest to dla nich bardziej opłacalne rozwiązanie niż odizolowanie osoby zdrowej, potencjalnie zakażonej, od pozostałych pracowników. Warto jednak wiedzieć, że nie ma przepisów, które mówiłyby wprost, że pracodawca ma prawo skierować pracownika na testy na koronawirusa. (…)

Testy na koronawirusa na koszt firmy

Kłopotów nastręcza także wiarygodność testów. Jedna z naszych czytelniczek na prośbę pracodawcy wykonała test, ponieważ stwierdzono u niej w pracy przypadek zachorowania na COVID-19. Kobiecie pobrano próbkę śliny z wewnętrznej strony policzka, a następnie poddano ją analizie. Po kilku minutach odpowiedź była gotowa. Wynik okazał się ujemny. Pracownicę zaniepokoiła jednak utrata węchu i smaku. Na wszelki wypadek kobieta postanowiła odizolować się od reszty pracowników i pozostać w domu. Testów na NFZ nie zrobiła, ponieważ bardzo trudno jest dodzwonić się do przychodni zdrowia, a bez skierowania od lekarza POZ wykonanie bezpłatnego badania nie jest możliwe.

Testy na koronawirusa we własnym zakresie

Na rynku dostępne są różne rodzaje testów dla osób prywatnych. Można je zakupić i wykonać prywatnie lub w punkcie pobrań. Jednak najbardziej wiarygodne są badania genetyczne (molekularne) robione metodą RT-PCR. W celu ich wykonania pobiera się wymaz z nosa i gardła. Testy można zrobić bezpłatnie w szpitalu lub mobilnym punkcie po otrzymaniu skierowania od lekarza POZ. Ponadto badania wykonują także prywatne szpitale, ale za dodatkową opłatą (ok. 350–500 zł). (…)

Jeżeli pracodawca ma uzasadniony powód, aby sądzić, że pracownik choruje na COVID-19, np. zaobserwował u niego objawy typowe dla tej choroby, może zalecić pracownikowi badanie, a w razie odmowy – poinformować o swoich spostrzeżeniach sanepid.

– Częste w ostatnim czasie są pytania o możliwość przeprowadzania przez pracodawców testów na koronawirusa w zakładzie. Pojawiają się różne stanowiska co do prawa odmowy pracownika poddania się testowi. Istnieje szereg argumentów za i przeciw. W takich sytuacjach powinniśmy wybierać podejście chroniące prywatność. Pracownik powinien mieć prawo odmowy poddania się testowi. Z kolei pracodawca w miejsce samodzielnego przeprowadzania testu ma zawsze możliwość monitorowania sytuacji w zakładzie, jak również – powiadomienia właściwych służb – mówi Adam Kraszewski, managing associate, radca prawny z kancelarii GESSEL. (…)

 

Pełna treść artykułu dostępna jest na portalu naszemiasto.pl

 

Mogą Cię zainteresować

05.03.2024

„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

W czasach, gdy dużo się mówi o stanie środowiska naturalnego a korzystanie z kopalnych źródeł energii jest wątpliwe i moralnie i ekonomicznie, proekologiczne postawy prz...

Publikacje
„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

08.12.2023

Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

Sądowa walka o tantiemy. Stawką w sprawie między Cinema City a SFP-ZAPA, którą rozstrzygnie niebawem Sąd Najwyższy, są dziesiątki milionów, a w przyszłości nawet setk...

Publikacje
Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!