PPK. Kto pyta, nie zbłądzi

28.01.2020 Publikacje

Pilne wdrożenie PPK to obowiązek dla każdej firmy, która zatrudnia powyżej 49 pracowników. Pomocą może być współpraca z instytucjami finansowymi. Trzeba tylko wiedzieć, o co pytać.

Instytucje finansowe deklarują otwartość na rozmowy z firmami wdrażającymi PPK. Warto skorzystać z takiej pomocy, bo ewentualne błędy związane z przygotowaniem programu mogą doprowadzić do konieczności płacenia wysokich kar.

Jak wynika z raportu firmy KPMG opublikowanego w październiku 2019 r., jednym z najważniejszych wyzwań związanych z wprowadzeniem PPK, oprócz kwestii organizacyjnych, jest osiągnięcie wystarczającego poziomu kompetencji przez przedsiębiorców i ich działy HR, niezbędne do jego uruchomienia. Samo wdrożenie PPK nie jest szczególnie trudne, ale jak pokazały przykłady wdrożeń programu w dużych firmach, podczas uruchamiania programu można się zetknąć z wieloma wątpliwościami natury prawnej dotyczącymi różnych aspektów programu. Najlepszym sposobem na to, by sobie z nimi poradzić, jest po prostu skontaktowanie się z przedstawicielami instytucji wprowadzających PPK. Te, po pierwszym etapie wdrożenia, mają już niezbędne kompetencje do udzielania wskazówek i rad dla przedsiębiorców.

KRYTERIA WYBORU INSTYTUCJI

Na rynku istnieje obecnie 20 firm, które oferują Pracownicze Plany Kapitałowe. Każdy przedsiębiorca musi wybrać jedną z nich. Co do zasady, ich oferta musi spełniać określone wymagania ustawowe, dlatego między najważniejszymi aspektami oferty (kosztami prowadzenia PPK) nie ma zbyt wielkich różnic. Ponadto pracodawcy w zasadzie nie mogą od tych firm skorzystać z żadnych, dodatkowych ofert finansowych. Czym więc się kierować? – Co prawda kryteria wyboru instytucji zarządzającej są określone ustawą, ale przystępując do wyboru instytucji finansowej, warto się zastanowić, co może kryć się pod lakonicznymi sformułowaniami ustawy i co jest dla nas istotne – komentuje Adam Kraszewski, managing associate, radca prawny w kancelarii GESSEL. (…)

KRYTERIA WYBORU PPK

Dokonując wyboru instytucji finansowej, należy kierować się przede wszystkim kryteriami wskazanymi w ustawie o PPK, a mianowicie: oceną proponowanych przez instytucje finansowe warunków zarządzania środkami gromadzonymi w PPK; efektywnością instytucji finansowej w zarządzaniu aktywami; posiadanym doświadczeniem w zarządzaniu funduszami inwestycyjnymi lub funduszami emerytalnymi; a także najlepiej rozumianym interesem osób zatrudnionych. W zapytaniu ofertowym firma może doprecyzować te kryteria poprzez wskazanie czynników, na podstawie których będzie dokonywała oceny.

– Udział przedstawicieli osób zatrudnionych w wyborze instytucji finansowej jest pożądany i nie powinien zamieniać się w ogólnozakładowy plebiscyt. Musimy pamiętać, że dokonując wyboru partnera, bazujemy na kryteriach merytorycznych a nie na emocjach – wyjaśnia  Adam Kraszewski.

Jak wynika z doświadczeń we wdrażaniu PPK w dużych firmach, szczególnie interesujące są wewnętrzne szkolenia dotyczące PPK, w tym dlaczego programy zostały stworzone. – Tylko mając wiedzę, pracownik będzie w stanie podjąć świadomą decyzję. Pod kątem budżetowania działalności podmiotu zatrudniającego rozważyć można wcześniejszą niewiążącą anonimową ankietę dotyczącą zainteresowania PPK. Pozwoli to na zorientowanie się, jaki może być spodziewany poziom partycypacji – podpowiada radca prawny. (…)

 

dsc 9551 e1549545098518 150x150

 

Adam Kraszewski
managing associate, radca prawny

 

PPK są produktem wystandaryzowanym. Istotne jest natomiast aby służby kadrowe pracodawcy dysponowały ze strony instytucji finansowej wsparciem. W tym zakresie nie chodzi tylko o ogólne materiały informacyjne, ale sprawne stałe wsparcie, które będzie reagować w przypadku problemów z wgraniem danych czy korektą.

 

Pełna treść artykułu dostępna jest w lutowym wydaniu magazynu „My Company Polska” 2/2020 (53)

Mogą Cię zainteresować

05.03.2024

„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

W czasach, gdy dużo się mówi o stanie środowiska naturalnego a korzystanie z kopalnych źródeł energii jest wątpliwe i moralnie i ekonomicznie, proekologiczne postawy prz...

Publikacje
„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

08.12.2023

Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

Sądowa walka o tantiemy. Stawką w sprawie między Cinema City a SFP-ZAPA, którą rozstrzygnie niebawem Sąd Najwyższy, są dziesiątki milionów, a w przyszłości nawet setk...

Publikacje
Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!

tygrys