Prezydent podpisał ustawę o pracowniczych planach kapitałowych
19.11.2018 Publikacje
W dniu dzisiejszym (19 listopada) Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o pracowniczych planach kapitałowych („Ustawa o PPK”, „PPK”). Tym samym zakończył się trwający ok. 2 lat proces legislacyjny związany z tworzeniem nowego prawa, które w swym założeniu ma:
– zwiększać strumień oszczędności, kierując go w części na polski rynek kapitałowy, tym samym dając szansę na jego rozwój, co ma szczególne znaczenie w związku z obserwowaną ostatnio na rynku kapitałowym stagnacją,
– wspierać i zachęcać obywateli do gromadzenia środków na emeryturę.
Przyjęta Ustawa o PPK stanowi duże wyzwanie dla pracodawców, gdyż nakłada na nich liczne, nowe obowiązki organizacyjne. W szczególności na pracodawcach będzie spoczywać:
– zawarcie umowy o zarządzanie PPK,
– zawarcie umowy o prowadzenie PPK,
– dokonywanie wpłat w ramach PPK w wysokości i terminach przewidzianych Ustawą o PPK,
– wykonywanie obowiązków informacyjnych i prowadzenie dokumentacji związanej z PPK.
Warto uczulić pracodawców, że nie wykonywanie powyższych obowiązków w sposób należyty rodzić będzie odpowiedzialność karną.
Sama Ustawa o PPK wchodzi co do zasady w życie z dniem 1 stycznia 2019 roku. W zależności od wielkości zatrudnienia poszczególni pracodawcy zobowiązani są wdrożyć PPK w następujących terminach:
– pracodawcy zatrudniający co najmniej 250 osób od 1 lipca 2019 roku,
– pracodawcy zatrudniający co najmniej 50 osób od 1 stycznia 2020 roku,
– pracodawcy zatrudniający co najmniej 20 osób od 1 lipca 2020 roku,
– wszyscy pozostali pracodawcy oraz jednostki sektora finansów publicznych od 1 stycznia 2021 roku.
Obecnie Ustawa o PPK oczekuje już wyłącznie na publikację w Dzienniku Ustaw. Kancelaria GESSEL wkrótce pozwoli sobie zaprosić Państwa na cykl szkoleń związanych z nowym prawem, a w szczególności poświęconych praktycznym aspektom wdrożenia PPK w przedsiębiorstwach.
Kontakt:
Leszek Koziorowski
l.koziorowski@gessel.pl
Tel. + 48 22 318 69 03
Mogą Cię zainteresować
17.07.2024
Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ?
Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ? Zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów jest badane jako możliwa fuz...
10.07.2024
Jedni idą na wakacje, a inni – na wojnę z gigantami cyfrowymi Microsoftem i Apple
W przypadku Microsoft - Komisja zarzuca Microsoft nadużycie pozycji dominującej na światowym rynku aplikacji SaaS poprzez związanie produktu do komunikacji i współpracy ...