Ustawa i statut są ważniejsze niż uchwała Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

23.12.2008 Publikacje

W ciągu siedmiu dni Krajowy Rejestr Sądowy rozpatrzy złożone wczoraj wnioski o rejestrację zmian w zarządzie i radzie nadzorczej TVP oraz zastrzeżenia zawieszonego zarządu co do zmian we władzach spółki (…)

Ważna jest ustawa i statut 
Spółki handlowe działają w naszym kraju na podstawie kodeksu spółek handlowych. Skład poszczególnych organów czy też zasady podejmowania przez nie decyzji może określać również statut spółki. Tak też było w przypadku Telewizji Polskiej, której statut określa, że rada nadzorcza powinna liczyć od pięciu do dziewięciu członków, ale konkretyzację tej liczby pozostawia Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Ta opinia w uchwale z kwietnia 2006 r. określiła, że wspomniany organ ma składać się z dziewięciu osób. Tymczasem uchwała o zawieszeniu zarządu została podjęta w składzie ośmioosobowym.

– W sytuacji gdy w ustawie o radiofonii i telewizji nie ma przepisu zezwalającego na zmianę przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji liczby członków rady nadzorczej, uchwała KRRiT nie wywołuje skutku nieważności uchwały podjętej przez organ niespełniający wymogów uchwały – mówi profesor Marek Michalski, kierownik katedry Prawa Gospodarczego Prywatnego UKSW oraz of counsel w kancelarii Gessel (…)

Uchwała nie ma znaczenia 
Prawnicy podkreślają, że uchwała KRRiT nie stanowi aktu ustrojowego dla spółki.

– Uchwała o zawieszeniu zarządu spółki jest ważna, nawet jeśli liczba członków rady nadzorczej, która ją podjęła, jest mniejsza niż ta przewidziana w uchwale KRRiT – mówi profesor Marek Michalski. Statut określa bowiem skład rady nadzorczej widełkowo, od pięciu do dziewięciu osób. Jedynie więc w sytuacji gdyby rada liczyła mniej niż pięciu członków, a więc mielibyśmy do czynienia z organem kadłubowym uchwała byłaby nieważna – wyjaśnia profesor (…)

 
Autor: Daria Stojak, Katarzyna Wójcik-Adamska
 

Mogą Cię zainteresować

08.12.2023

Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

Sądowa walka o tantiemy. Stawką w sprawie między Cinema City a SFP-ZAPA, którą rozstrzygnie niebawem Sąd Najwyższy, są dziesiątki milionów, a w przyszłości nawet setk...

Publikacje
Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

08.12.2023

Local energy communities – the key to Poland’s energy transition

Szacuje się, że w całej UE działa obecnie ponad 9000 wspólnot energetycznych. Zwykle składają się one z szeregu pojedynczych mikroinstalacji słonecznych lub wiatrowych i...

Publikacje
Local energy communities – the key to Poland’s energy transition
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!