Ustawa i statut są ważniejsze niż uchwała Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

23.12.2008 Publikacje

W ciągu siedmiu dni Krajowy Rejestr Sądowy rozpatrzy złożone wczoraj wnioski o rejestrację zmian w zarządzie i radzie nadzorczej TVP oraz zastrzeżenia zawieszonego zarządu co do zmian we władzach spółki (…)

Ważna jest ustawa i statut 
Spółki handlowe działają w naszym kraju na podstawie kodeksu spółek handlowych. Skład poszczególnych organów czy też zasady podejmowania przez nie decyzji może określać również statut spółki. Tak też było w przypadku Telewizji Polskiej, której statut określa, że rada nadzorcza powinna liczyć od pięciu do dziewięciu członków, ale konkretyzację tej liczby pozostawia Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji. Ta opinia w uchwale z kwietnia 2006 r. określiła, że wspomniany organ ma składać się z dziewięciu osób. Tymczasem uchwała o zawieszeniu zarządu została podjęta w składzie ośmioosobowym.

– W sytuacji gdy w ustawie o radiofonii i telewizji nie ma przepisu zezwalającego na zmianę przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji liczby członków rady nadzorczej, uchwała KRRiT nie wywołuje skutku nieważności uchwały podjętej przez organ niespełniający wymogów uchwały – mówi profesor Marek Michalski, kierownik katedry Prawa Gospodarczego Prywatnego UKSW oraz of counsel w kancelarii Gessel (…)

Uchwała nie ma znaczenia 
Prawnicy podkreślają, że uchwała KRRiT nie stanowi aktu ustrojowego dla spółki.

– Uchwała o zawieszeniu zarządu spółki jest ważna, nawet jeśli liczba członków rady nadzorczej, która ją podjęła, jest mniejsza niż ta przewidziana w uchwale KRRiT – mówi profesor Marek Michalski. Statut określa bowiem skład rady nadzorczej widełkowo, od pięciu do dziewięciu osób. Jedynie więc w sytuacji gdyby rada liczyła mniej niż pięciu członków, a więc mielibyśmy do czynienia z organem kadłubowym uchwała byłaby nieważna – wyjaśnia profesor (…)

 
Autor: Daria Stojak, Katarzyna Wójcik-Adamska
 

Mogą Cię zainteresować

17.07.2024

Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ?

Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ? Zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów jest badane jako możliwa fuz...

Publikacje
Czy zatrudnienie przez Microsoft pracowników start-upów może być formą koncentracji ?

10.07.2024

Jedni idą na wakacje, a inni – na wojnę z gigantami cyfrowymi Microsoftem i Apple

W przypadku Microsoft - Komisja zarzuca Microsoft nadużycie pozycji dominującej na światowym rynku aplikacji SaaS poprzez związanie produktu do komunikacji i współpracy ...

Publikacje
Jedni idą na wakacje, a inni – na wojnę z gigantami cyfrowymi Microsoftem i Apple
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!

tygrys