Zielone Obligacje? Czyli jakie? Rozwiewamy wątpliwości!
27.10.2021 Publikacje
Zielone obligacje nie są zupełnie nowym, nieznanym dotychczas instrumentem finansowania – pierwsze zielone obligacje (wówczas określane jako obligacje klimatyczne – „Climate Awareness Bonds”) zostały wyemitowane przez Europejski Bank Inwestycyjny już w 2007 roku.
Z biegiem lat uległy jednak znaczącemu rozwojowi i ustrukturyzowaniu, dzięki czemu aktualnie stanowią coraz bardziej popularny środek finansowania przedsięwzięć proekologicznych – zarówno na rynku międzynarodowym, jak i na rynku polskim. Warto podkreślić, że „zieloność” obligacji nie jest tylko chwytem marketingowym.
Zapraszamy do zapoznania się z pierwszą publikacją z cyklu „GESSEL for Climate„, Jakub Rowicki przybliżył w niej zagadnienie zielonych obligacji, wskazując m.in. wymogi, jakie muszą spełnić obligacje, by stać się zielone, jak również potencjalne korzyści, jakie może przynieść ich emisja.
Mogą Cię zainteresować
01.06.2023
Fundusze private equity a prawo antymonopolowe – co za zakrętem?
Nie ma wątpliwości, że ojczyzną prawa antymonopolowego są Stany Zjednoczone, ale dający się tam zaobserwować zwrot jest po części pochodną zjawisk politycznych i gospoda...
29.05.2023
Czy pobieżne zapoznanie się z pismem przez Przeszukujących rzeczywiście zagraża tajemnicy zawodowej pełnomocników?
Ostatnia nowelizacja ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów (Ustawa) z dnia 9 marca br., mająca na celu wdrożenie dyrektywy ECN+, wzbudza ostatnio sporo obaw. Dzisi...