Zmowa ciepłownicza i pierwsza kara UOKiK nałożona na osobę fizyczną za udział w porozumieniu

07.12.2020 Publikacje

Podział rynku, zmowa cenowa, ustawianie przetargów, które skutkowały wyższymi cenami za ogrzewanie w Warszawie – za takie praktyki Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył blisko 120 mln zł kar na spółki z grupy Veolia Polska. Po raz pierwszy ukarany został również menedżer bezpośrednio odpowiedzialny za naruszenie przepisów – na Jacky’ego Lacombe’a nałożono karę pieniężną w wysokości 200 tys. zł. Grupa PGNiG uniknęła kary dzięki programowi leniency.

Sprawa dotyczy rynku energii cieplnej w Warszawie, na którym działając PGNiG Termika (w zakresie wytwarzania) oraz Veolia Energia Warszawa (w zakresie dystrybucji i sprzedaży ciepła odbiorcom końcowym, m.in. spółdzielniom mieszkaniowym, wspólnotom, firmom, szkołom i urzędom).

Wyższe ceny wynikiem porozumienia?

W ramach prowadzonego przez UOKiK postępowania (w tym także przeszukania) ustalono, że przedsiębiorcy zawarli porozumienie ograniczające konkurencję, które obowiązywało w latach 2014–2017, w myśl którego zdecydowali, że „nie będą wchodzić sobie w drogę” – PGNiG Termika skupiła się na wytwarzaniu ciepła, a Veolia Energia Warszawa – na jego dystrybucji i sprzedaży odbiorcom końcowym (m.in. spółdzielniom mieszkaniowym, wspólnotom, firmom, szkołom i urzędom).

Zgodnie z ustaleniami Veolia odstąpiła m.in. od budowy elektrowni na terenie stolicy, a PGNiG Termika zobowiązała się do zaprzestania sprzedaży ciepła do odbiorców końcowych. Brak konkurencji był korzystny obu spółek, ponieważ nie musiały obawiać się utraty silnej pozycji na rynkach, na których dominowały. Efektem ograniczenia konkurencji pomiędzy przedsiębiorcami był m.in. wzrost cen za energię cieplną dla końcowych odbiorców.

Wysoka kara – nie tylko dla spółki?

Decyzja nałożona przez UOKiK jest wyjątkowa, ponieważ po raz pierwszy kara finansowa została nałożona również na osobę zarządzającą przedsiębiorstwem, która jest bezpośrednio odpowiedzialna za niedozwolone porozumienie (taka możliwość istnieje od 2015 roku).

Prezes nałożył kary pieniężne o wartości blisko 120 mln zł, w tym na:

  • Veolia Energia Warszawa S.A. z siedzibą w Warszawie – kara pieniężna w wysokości
    92 208 077,56 zł;
  • Veolia Energia Polska S.A. z siedzibą w Warszawie – kara pieniężna w wysokości
    27 546 221,35 zł;
  • oraz członek zarządu Veolia Energia Warszawa S.A. z siedzibą w Warszawie – kara pieniężna w wysokości 200 000,00 zł.

Program leniency sposobem na uniknięcie kary

Kar uniknęła druga strona tego porozumienia – PGNiG Termika, która zdecydowała się skorzystać z programu łagodzenia kar leniency i zgłosiła się do UOKiK z informacją o zmowie. Dzięki temu sygnaliści uniknęli blisko pół miliarda złotych kary – UOKiK wziął pod uwagę wysoką wartość dostarczonego materiału dowodowego oraz ścisłą współpracę z Urzędem podczas postępowania.

 

W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości serdecznie zapraszamy do kontaktu z:

Bernadeta Kasztelan-Świetlik

Bernadeta Kasztelan-Świetlik

wspólnik, radca prawny

b.kasztelan@gessel.pl

Mogą Cię zainteresować

05.03.2024

„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

W czasach, gdy dużo się mówi o stanie środowiska naturalnego a korzystanie z kopalnych źródeł energii jest wątpliwe i moralnie i ekonomicznie, proekologiczne postawy prz...

Publikacje
„Gram w zielone”, czyli Komisja Europejska zmusza Zalando do zmiany praktyk

08.12.2023

Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa

Sądowa walka o tantiemy. Stawką w sprawie między Cinema City a SFP-ZAPA, którą rozstrzygnie niebawem Sąd Najwyższy, są dziesiątki milionów, a w przyszłości nawet setk...

Publikacje
Cinema City kontra SFP-ZAPA. Sądowa walka o tantiemy trwa
Wszystkie publikacje

Chcesz być na bieżąco?

Zapisz się do newslettera!

tygrys