Arbitraż jest jedną z naszych wiodących specjalizacji. Naszą wizytówką jest nieszablonowe podejście do prowadzonych spraw i stosowanych w nich rozwiązań prawnych. Klienci wskazują, że „znamy odpowiedzi jeszcze zanim przeciwnicy zadadzą pytania” (ranking Legal500, 2018).
Spory, w których doradzamy, dotyczą przede wszystkim fuzji i przejęć, projektów joint venture, handlu międzynarodowego, sektora bankowego i finansowego oraz inwestycji budowlanych i infrastrukturalnych. Stosujemy nietypowe konstrukcje prawne, takiej jak przebijanie „zasłony korporacyjnej” czy kwestionowanie tzw. expert determination. Z sukcesem udaje nam się wykonywać i uchylać wyroki sądów polubownych.
Posiadamy doświadczenie w prowadzeniu postępowań z miejscem arbitrażu m.in. w Genewie, Hadze, Londynie, Nowym Jorku, Paryżu, Sztokholmie, Warszawie oraz Wiedniu, zgodnie z regulaminami następujących instytucji:
- ICC (ICC International Court of Arbitration);
- LCIA (London Court of International Arbitration);
- SAC (Swiss Arbitration Centre);
- SCC (Arbitration Institute of the Stockholm Chamber of Commerce);
- VIAC (Vienna International Arbitration Centre);
- ICSID (International Centre for Settlement of Investment Disputes);
- SAKIG (Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej w Warszawie);
- Sąd Arbitrażowy LEWIATAN;
- oraz w postępowaniach arbitrażowych ad hoc, prowadzonych według Regulaminu UNCITRAL.
Ponadto, posiadamy doświadczenie w postępowaniach prowadzonych według regulaminów arbitrażowych branżowych organizacji handlowych, takich jak LME (Londyńska Giełda Metali), FOSFA (Międzynarodowa Federacja Olejów, Nasion i Tłuszczów) oraz GAFTA (Międzynarodowe Stowarzyszenie Handlu Ziarnem i Paszą).
Praktyką Arbitrażową kieruje dr hab. Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz, założycielka i senior partner Kancelarii GESSEL, uznany arbiter międzynarodowy, z ponad 20-letnim doświadczeniem, która brała udział w ponad 150 postępowaniach arbitrażowych, członkini ciał doradczych i zespołów roboczych największych instytucji arbitrażowych na świecie: ICC Committee on Arbitration and ADR, SCC Arbitrators’ Council, zespołu roboczego opracowującego zmiany do regulaminu arbitrażowego ICDR/AAA (ICDR Rules Revision Task Force) oraz zespołu roboczego International Bar Association ds. rewizji wytycznych IBA dotyczących konfliktu interesów w arbitrażu międzynarodowym.
Partnerem odpowiedzialnym za prowadzenie krajowych i międzynarodowych postępowań arbitrażowych w charakterze pełnomocników jest dr Joanna Kisielińska-Garncarek, która na co dzień koordynuje spory transgraniczne we współpracy z ekspertami i pełnomocnikami z innych krajów.
Aktywnie działamy na rzecz promocji arbitrażu w środowisku prawniczym i biznesowym. Jednym z naszych flagowych przedsięwzięć jest odbywająca się od wielu lat konferencja Dispute Resolution in M&A Transactions, będąca największym takim wydarzeniem w regionie, gromadzącym za każdym razem ponad 200 ekspertów w zakresie transakcji M&A z całego świata.
- Rozwiązywanie sporów w Polsce i zagranicą
USŁUGI
- Przygotowywanie i opiniowanie klauzul arbitrażowych oraz mechanizmów rozwiązywania sporów w kontraktach handlowych
- Asystowanie podmiotom gospodarczym w sytuacjach konfliktowych podczas wykonywania umów
- Identyfikowanie oraz ocena ryzyka w zakresie ewentualnych sporów
- Reprezentacja klientów w krajowych i międzynarodowych postępowaniach arbitrażowych na wszystkich etapach
- Reprezentowanie klientów we wszelkich postępowaniach związanych z arbitrażem (zabezpieczenie roszczeń, ustalenie jurysdykcji)
- Prowadzenie postępowań ze skargi o uchylenie wyroku sądu polubownego
- Prowadzenie lub koordynowanie postępowań o uznanie lub stwierdzenie wykonalności wyroków arbitrażowych w Polsce oraz za granicą
- Prowadzenie negocjacji i mediacji
Poznaj ekspertów
od arbitrażu.
Arbitraż jest jedną z głównych praktyk Kancelarii GESSEL, którą tworzą prawnicy posiadający bogate doświadczenie w arbitrażu krajowym i międzynarodowym.
Praktyką Arbitrażową kieruje dr hab. Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz, założycielka i senior partner Kancelarii GESSEL. dr hab. Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz cieszy się międzynarodowym uznaniem jako specjalistka od arbitrażu, zdobytym podczas długoletniej praktyki, zarówno jako pełnomocnik stron w postępowaniach arbitrażowych, jak i międzynarodowy arbiter.
Doświadczenie
Wybrane projekty
- Reprezentacja spółki z branży elektroenergetycznej w sporze dotyczącym roszczenia o zapłatę z tytułu wyprodukowania i dostawy elementów instalacji energetycznej przed Międzynarodowym Sądem Arbitrażowym ICC (Zurych)
- Reprezentacja spółki z sektora IT w sporze wynikającym z transakcji M&A przed Międzynarodowym Sądem Arbitrażowym ICC (Londyn)
- Reprezentacja spółki z sektora energetycznego w postępowaniu przed Międzynarodowym Sądem Arbitrażowym ICC (Wiedeń)
- Reprezentacja klienta w sporze dotyczącym roszczenia o zapłatę odszkodowania za straty poniesione na skutek dostarczenia wadliwej instalacji przed Międzynarodowym Sądem Arbitrażowym ICC (Haga)
- Reprezentacja podmiotu z branży budowlanej w sporze z jednostką samorządu terytorialnego dotyczącym umowy na budowę sieci kanalizacyjnej przed Międzynarodowym Sądem Arbitrażowym ICC (Warszawa)
- Reprezentacja podmiotu w sporze ze spółką amerykańską i jej wspólnikami dotyczącym nieprawidłowego wykonania umowy przed Międzynarodowym Sądem Arbitrażowym ICC (Warszawa)
- Reprezentacja instytutu badawczego w sporze z zagranicznym kontrahentem dotyczącym umowy o wykonanie badań laboratoryjnych przed Swiss Arbitration Centre (Genewa)
- Reprezentacja polskiej spółki z branży chłodniczej podnoszącej roszczenia przeciwko francuskiemu producentowi maszyn z tytułu naruszenia zasad uczciwej konkurencji w postępowaniu arbitrażowym ad hoc (Paryż)
- Reprezentacja polskiego producenta z branży spożywczej w szeregu sporów arbitrażowych z dostawcami proszku kakaowego przed FCC (Londyn)
- Reprezentacja polskiego producenta z branży spożywczej w sporze arbitrażowym z amerykańskim dystrybutorem przed SCC (Sztokholm)
- Reprezentacja inwestora w sporze dotyczącym roszczeń majątkowych z tytułu złożenia niezgodnych ze stanem rzeczywistym oświadczeń i zapewnień w umowie inwestycyjnej przed Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej (Warszawa)
- Reprezentacja pozwanych w sporze dotyczącym prawidłowości przebiegu procedury expert determinationprzed Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej (Warszawa)
- Reprezentacja spółki węgierskiej w sporze dotyczącym wykonania umowy o roboty budowlane przed Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej (Warszawa)
- Reprezentacja polskiej spółki w postępowaniu opartym o klauzulę rebus sic stantibus przed Sądem Arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej (Warszawa)
- Reprezentacja spółki rumuńskiej w postępowaniu o stwierdzenie wykonalności wyroku wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy przy Izbie Handlowo-Przemysłowej Rumunii
- Reprezentacja podmiotu luksemburskiego w postępowaniach o stwierdzenie wykonalności oraz uchylenie wyroku wydanego przez Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej
- Reprezentacja funduszu inwestycyjnego w postępowaniu o uchylenie wyroku wydanego przez Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej
- Reprezentacja spółki z branży FMCG w postępowaniach o stwierdzenie wykonalności oraz uchylenie wyroku wydanego w postępowaniu arbitrażowym ad hoc
Arbiter dr hab. Beata Gessel - sprawy z zakresu branży budowlanej
- Międzynarodowe konsorcjum spółek vs Polski podmiot państwowy
Arbiter przewodnicząca, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), realizacja inwestycji drogowej.
- Polski podmiot z sektora energetycznego vs Międzynarodowa firma inżynieryjno-budowlana
Arbiter boczna, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), umowa o roboty budowlane.
- Polskie Konsorcjum, firmy budowlane i mechaniczne działające w sektorze energetycznym vs Polska grupa firm działających w sektorze ropy naftowej
Arbiter boczna, Sąd Arbitrażowy Lewiatan, realizacja i wdrożenie projektu infrastrukturalnego.
- Polski podmiot państwowy vs. Polskie przedsiębiorstwo budowlane
Arbiter boczna, Sąd Arbitrażowy przy Stowarzyszeniu Inżynierów Doradców i Rzeczoznawców (SIDiR), umowa o roboty budowlane.
- Międzynarodowe konsorcjum budowlane vs. Polska spółka państwowa, działająca w sektorze energetycznym
Arbiter boczna, Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy ICC, umowa inżynieryjno-budowlana.
- Polska spółka, członek francuskiego konsorcjum vs. Polski deweloper
Arbiter boczna, Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy ICC, umowa o roboty budowlane.
- Międzynarodowe konsorcjum budowlane vs. Rumuńska spółka państwowa działająca w sektorze energetycznym
Arbiter boczna, Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy ICC, kontrakt FIDIC.
- Polska spółka celowa z sektora energetycznego vs. Międzynarodowa spółka inżynieryjno-budowlana z sektora energetycznego
Arbiter boczna, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej, kontrakt budowlany
- Międzynarodowe konsorcjum, specjalizujące się w zarządzaniu infrastrukturą, energią odnawialną, wodą i usługami vs. Polska spółka z sektora energetycznego
Arbiter boczna, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), umowa o roboty budowlane.
- Niemiecki fundusz inwestycyjny vs. Deweloper
Arbiter przewodnicząca, arbitraż Ad hoc, Wykonanie umowy sprzedaży, wady budynku.
- Europejski wykonawca odwiertów na lądzie vs. Inwestor z sektora energii geotermalnej
Arbiter przewodnicząca, Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy ICC, Projekt wiertniczy.
- Polski dostawca dźwigów i platform podnośnikowych vs. Polska firma działająca w sektorze inżynierii i wykonawstwa HVACR
Arbiter przewodnicząca, Sąd Arbitrażowy Lewiatan, umowa o roboty budowlane.
- Polska giełdowa spółka budowlana vs. Polski podmiot państwowy
Arbiter boczna, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), kontrakt FIDIC, budowa dróg.
- Międzynarodowy deweloper, konstruktor i operator farm wiatrowych vs. Polski producent i dostawca energii elektrycznej
Arbiter przewodnicząca, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), kary umowne.
- Międzynarodowe konsorcjum budowlane vs. Polski podmiot państwowy
Arbiter przewodnicząca, arbitraż ad hoc, kontrakt FIDIC, umowa o budowę autostrady.
- Polskie przedsiębiorstwo budowlane vs. Polski wykonawca budowlany
Arbiter jedyna, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), roboty budowlane.
- Polska firma świadcząca usługi inżynierskie i konsultingowe dla sektora energetycznego i przemysłowego vs. Generalny wykonawca projektów energetycznych
Arbiter przewodnicząca, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), prace projektowe w związku z elektrownią.
- Polska jednostka państwowa vs. Niemiecka filia europejskiej firmy budowlanej specjalizującej się w inżynierii lądowej
Arbiter boczna, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), budowa falochronu.
- Polski wykonawca budowlany vs. Polska firma budowlana
Arbiter przewodnicząca, Sąd Arbitrażowy Lewiatan, budowa kompleksu mieszkaniowego.
- Polska giełdowa spółka budowlana vs. Polski podmiot państwowy
Ekspert, Międzynarodowe Centrum ADR ICC, interpretacja umowy o budowę i eksploatację drogi.
Arbiter dr hab. Beata Gessel - sprawy wynikające z fuzji i przejęć
- Hiszpańska spółka z sektora zielonej energii vs. Polska spółka z sektora zielonej energii
Arbiter przewodnicząca, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), spór post-transakcyjny, korekta ceny.
- Polska spółka akcyjna, dystrybutor alkoholu vs Europejski dystrybutor i spółka zarządzająca łańcuchem dostaw
Arbiter boczna, Sąd Arbitrażowy Lewiatan, spór dotyczący naruszenia gwarancji transakcji M&A
- Spółka luksemburska vs. Międzynarodowe konsorcjum z sektora energetycznego
Arbiter boczna, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), umowa sprzedaży udziałów.
- Holenderski fundusz nieruchomościowy vs. Luksemburska spółka holdingowa
Arbiter boczna, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), umowa sprzedaży udziałów.
- Hiszpańska spółka budowlana vs. Polska osoba prywatna
Arbiter boczna, Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy ICC, umowa inwestycyjna, naruszenie gwarancji.
- Inwestor cypryjski vs. Spółka węgierska działająca w sektorze energetycznym
Arbiter przewodnicząca, Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy ICC, umowa wspólników, według prawa węgierskiego.
- Grupa polskich funduszy inwestycyjnych i towarzystw ubezpieczeniowych vs. Międzynarodowy producent z branży gumowej
Arbiter boczna, Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy ICC, spór akcjonariuszy na podstawie listu intencyjnego.
- Inwestor – polska filia amerykańskiej korporacji vs. Polski podmiot państwowy
Arbiter boczna, arbitraż ad hoc, BIT.
- Polska spółka zależna angielskiego funduszu inwestycyjnego vs. producent biogazu
Arbiter boczna, arbitraż Ad hoc, UNCITRAL, przedwstępna umowa sprzedaży udziałów.
- Polski wykonawca dróg vs. Polski podmiot państwowy
Arbiter boczna, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), umowa sprzedaży udziałów.
Arbiter dr hab. Beata Gessel - pozostałe
- Międzynarodowe konsorcjum z sektora energetycznego vs Niemiecka spółka
Arbiter doraźna, zgodnie z Regułami ICC Emergency Arbitration, wniosek o zastosowanie środka nadzwyczajnego w celu powstrzymania się od uruchomienia gwarancji umownej.
- Jeden z największych w Europie Środkowej operatorów sieci telekomunikacyjnych vs Spółka z branży nieruchomości
Arbiter boczna Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), zerwanie umowy najmu.
- Polski producent maszyn ciężkich vs Podmiot rosyjski
Arbiter boczna, Sztokholmski Instytut Arbitrażowy (SCC), umowa dostawy
- Firma indyjska vs. Polski producent stali
Arbiter boczna, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), umowa o zarządzanie.
- Polska firma transportowa vs. Konsorcjum firm – producentów pojazdów
Arbiter boczna, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), spór dotyczący umowy dostawy.
- Szwajcarski dostawca usług energetycznych vs Firma konsultingowa zajmująca się zarządzaniem projektami
Arbiter przewodnicząca, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), umowa sprzedaży energii odnawialnej.
- Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych vs. Dystrybutor produktów FMCG
Arbiter jedyna, KDPW.
- Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych vs. Międzynarodowy hurtowy dystrybutor odzieży
Arbiter boczna, KDPW.
- Polski broker ubezpieczeniowy vs. Polski broker ubezpieczeniowy
Arbiter jedyna, arbitraż ad hoc, należna prowizja.
- Polski producent i dostawca vs. Polska sieć handlowa
Arbiter przewodnicząca, Sąd Arbitrażowy Lewiatan, opłaty pułkowe/nieuczciwa konkurencja.
- Polska filia międzynarodowego dostawcy rozwiązań i usług IT vs. Polski integrator rozwiązań IT
Arbiter boczna, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), wdrożenie systemu bankowego.
- Polska firma metalowa vs. Węgierski producent wyrobów budowlanych do budowy wodociągów i kanalizacji
Arbiter boczna, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), umowa sprzedaży.
- Polska spółka metalowa vs. Słowacka spółka handlu hurtowego
Arbiter boczna, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), umowa sprzedaży.
- Polski butik bankowości inwestycyjnej vs. Polska filia francuskiej sieci handlowej
Arbiter boczna, arbitraż Ad hoc, umowa kupna nieruchomości.
- Polska wytwórnia płytowa vs. operator sieci komórkowej
Arbiter boczna, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), umowa o świadczenie usług muzycznych i rozrywkowych.
- Polska firma farmaceutyczna vs. Czeska firma farmaceutyczna
Arbiter boczna, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), umowa o wyłączną dystrybucję.
- Fińska firma spedycyjna vs. Polska firma spedycyjna – państwowa
Arbiter boczna, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), umowa agencyjna.
- Polska filia amerykańskiej firmy farmaceutycznej vs. Polska przychodnia medyczna
Arbiter przewodnicząca, Sąd Arbitrażowy przy Krajowej Izbie Gospodarczej (KIG), umowa o dostawę sprzętu medycznego.
News
& Insights
17.03.2023
Zostaliśmy wyróżnieni w rankingu Chambers Europe 2023!
Chambers and Partners ogłosił wyniki rankingu Europe 2022. W tym roku nasz zespół umocnił swoją pozycję w Band 1 w kategorii Corporate/M&A: Mid-Ma...
20.06.2024
Jesteśmy partnerem Konferencji „2nd US-CEE Connection Weekend: US and EU Perspectives on ESG: Towards a Sustainable World or a Dangerous Utopia?”
W ramach wydarzenia, nasi eksperci Barbara Tomczyk oraz Piotr Paprota, z zespołu arbitrażu oraz GESSEL for Climate - poprowadzą 28 czerwca warsztaty "ESG Disputes and Ar...
20.06.2024
22 RANKING KANCELARII PRAWNICZYCH 2024 dziennika Rzeczpospolita przyniósł nam 6 nagród i 4 wyróżnienia!
22 RANKING KANCELARII PRAWNICZYCH 2024 dziennika Rzeczpospolita przyniósł nam 6 nagród, 4 wyróżnienia i ogromną dumę z osiągnięć wielu osób,które tworzą kancelarię GESSE...
28.03.2024
Legal 500 – otrzymaliśmy wyróżnienia w międzynarodowym rankingu prawniczym!
Wyróżnienie indywidualne jako „Leading Individual” w kategorii Dispute Resolution otrzymała dr hab. Beata Gessel-Kalinowska vel Kalisz. Kancelaria i jej prawnicy są rek...
14.03.2024
Chambers and Partners ogłosił wyniki rankingu Europe 2024
W tym roku nasz zespół utrzymał silną pozycję w Band 1 w kategorii Corporate/M&A: Mid-Market! Oprócz tego zostaliśmy wyróżnieni w kategoriach: Capital Markets: Eq...
13.03.2024
Konferencja Dispute Resolution in M&A Transactions 2024
Dispute Resolution in M&A Transactions to unikatowa, międzynarodowa konferencja dla prawników arbitrażowych oraz transakcyjnych, którą lata temu zainicjowała nasza S...
Zapraszamy
do kontaktu